Na koju državu vas asocira naslov ovog posta? Neke možda na Francusku, neke na Švicarsku, no samo pravi ljubitelji krumpirića i čokolade znaju da se radi ni manje ni više nego o Belgiji. Zemlja koja se pruža na samo 30 510 km2 između Francuske i Nizozemske svima je poznata po odličnom pivu koje se ponegdje poizvodi po recepturama starim i po nekoliko stoljeća i vrhunskoj čokoladi, koja pripada u najkvalitetnije čokolade svijeta.
Obzirom na geografski položaj na belgijsku kuhinju utjecale su kuhinje Francuske i Nizozemske, ali i španjolska i njemačka kuhinja. Najvažnija namirnica je krumpir a prženi krumpirići iliti pomfrit smatraju se nacionalnim jelom. Pržene krumpiriće u Belgiji možete kupiti na svakom koraku a poslužuju se u “cornet de frites”, kartonskom ili papirnatom tuljcu, na vrhu preliveni s raznim umacima najčešće na bazi majoneze. Iako su prženi krumpirići belgijski izum, mnogi misle da su francuskoga podrijetla. Najraniji zapisi o ovom popularnom jelu nalaze se u knjizi “Curiosités de la table dans les Pays-Bas-Belgiques” iz 1781. godine gdje se spominje su da stanovnici područja Namur, Dinant i Andenne, u belgijskom porječju Meuse, još 1680. godine pripremali pečene krumpiriće. Američki vojnici koji su za vrijeme Prvog svjetskog rata u Francuskoj jeli pommes frites, u SAD su donjeli naziv “French fries” (francuski krumpirići) vjerujući kako je to izvorno francusko jelo, što većina i danas misli! 🙂
Najdraži desert Belgijancima, koji su inače poznati foodie, je visokokvalitetna čokolada koju prema zakonu, pripremaju s propisanom minimalnom količinom od 35% čistog kakaa. Impresivan je podatak da se godišnje proizvede više od 170 tisuća tona čokolade.
Belgijanci u svojoj kuhinji koriste mnogo začina poput cimeta, đumbira, papra, šafrana, lovora, muškatnog oraščića te badema, suhog voća, muštarde i octa. Puno se koristi i svježe začinsko bilje: slatkasta krbuljica, gorkasti estragon, timijan, kadulja, peršin i vlasac. Vrlo su omiljene i školjke, a jedu se i velike količine mesa: svinjetine, govedine, teletine, piletine i divljači. Pri pripremi jela najčešće koriste maslac i vrhnje.
Sigurno se pitate zašto sad odjednom pišem baš o belgijskoj kuhinji. Obzirom da volim kreativne i zanimljive projekte, ovog puta sam imala priliku surađivati na projektu Discover Belgium pod sponzorstvom Brussels airlines. Kako bih vam približila belgijsku kuhinju odlučila sam pripremiti pržene krumpiriće s umakom od meda, senfa, majoneze i čvrstog jogurta i mousse od tamne belgijske čokolade za koje možete pronaći recept u nastavku.
Eh, da i uskoro letim na par dana u Bruxelles sa Brussels airlines, te ćete imati priliku vidjeti i saznati više informacija gdje se dobro jede i što morate vidjeti dok otkrivate Belgiju.
- krumpir
- sol
- ulje
- crvena paprika
- 2 žlice majoneze
- 3 žlice čvrstog jogurta
- 1 žličica meda
- 1 žličica senfa
- Krumpir ogulite, operite i narežite na tanke prutiće.
- Ulje ugrijte u dubokoj zdjeli.
- Kad je ulje vruće stavite peći krumpiriće i pecite oko 15-tak minuta, dok ne dobiju zlatnu boju.
- Za to vrijeme pripremite umak od majoneze, senfa, meda i čvrstog jogurta.
- Gotove i vruće krumpiriće posolite i posipajte crvenom paprikom.
- Vruće krumpiriće poslužite uz hladan umak.
- 3 jaja
- 200 g tamne čokolade (više od 70% kakaa)
- 3 žlice šećera
- 200 ml slatkog vrhnja
- 1 vanilin šećer
- malo soli
- Prvo rastopite čokoladu na pari, vrlo je važno da čokolada ne dođe u kontakt s vodom jer će se na taj način u čokoladi stvoriti grudice.
- Pjenjačom umješajte 3 žutanjka, šećer i vanilin šećer na pari. Pazite da ne prekuhate kremu, dakle oko 3-5 minuta kuhajte smjesu jaja i šećera na pari.
- U smjesu žumanjka, šećera i vanilin šećera brzo miješajući dodajte rastopljenu čokoladu, miješajte dok se sastojci ne povežu u homogenu smjesu.
- Bjelanjke s malo soli i par kapi limunovog soka izradite mikserom u čvrsti snijeg.
- Slatko vhnje izmiksajte i dodajte u smjesu jaja i čokolade a zatim isto ponovite sa snijegom od bjelanjaka.
- Mousse od čokolade prelijete u kalupe ili čaše i stavite u hladnjak na 15-20 minuta.